• موبایل : 09108008072
  • تماس: شنبه تا چهارشنبه 9 الی 17
یکشنبه, 16 مرداد 1401 18:56

مدل کوه یخ سازمان و نقش ابعاد رفتاری در موفقیت سازمان

نوشته‌شده توسط
به این مطلب رای دهید
(0 رای)

وقتی در مورد سازمان‌ها صحبت می‌کنیم و یا می‌خواهیم یک سازمان رو توصیف کنیم، اغلب مباحثی که به ذهن‌مون می‌رسه، ابعادی از سازمانه که قابل مشاهده است و می‌تونیم در موردشون صحبت کنیم. اما این همه‌ی سازمان نیست!

مولینز در کتاب رفتار سازمانی‌اش، مدل کوه یخ سازمان رو مطرح کرده و تاکید کرده که ابعاد سازمانی علاوه بر آنچه که به صورت قابل مشاهده وجود داره و می‌بینیم، ابعاد پنهانی هم داره که هرچند نمی‌بینیم و بهشون توجه نمی‌کنیم (یا کمتر توجه می‌کنیم)، ولی در واقع همین ابعاد پنهان هستن که عملکرد سازمان رو شکل می‌دهن و در نهایت به بقا و بهره‌وری سازمان منجر میشن.

چقدر در سازمان‌ها به این ابعاد پنهان توجه می‌شه؟! چقدر به ابعاد عیان و آشکار توجه میشه؟!

پارادوکس موجود در سازمان‌ها اینه که اغلبِ پروژه‌ها و منابع سازمانی به ابعاد آشکار تخصیص پیدا می‌کنه، در حالی که ابعاد نهان و پنهان هستند که دارن سازمان رو به پیش می‌برن! و اگه مدیریت نشن، سازمان رو هر جا که دلشون بخواد می‌برن 😊

در واقع ما روی حیطه‌ها و ابعادی از سازمان فوکوس کردیم که هرچند مهم هستند، ولی عملاً ماندگار نیستن و اثرگذاری عمیق رو ندارن، موضوعاتی مثل: تکنولوژی، اهداف رسمی، طراحی سازمان، تسهیلات فیزیکی، قوانین و مقررات، منابع مالی، شایستگی‌ها و مهارت‌های سطحی.

 

در حالی که آنچه که عملکرد سازمانی رو بطور عمیق شکل میده موضوعات پنهان هستن مثلِ: نگرش‌ها، الگوهای ارتباطی، فرآیندهای غیررسمی تیم‌ها و گروه‌ها، شخصیت، تضاد و تعارض، رفتار سیاسی، شایستگی‌ها و مهارت‌های زیربنایی.

در آکادمی رفتار سازمانی، ما بیشتر روی مدیریت ابعاد رفتاری (پنهان) سازمانی توجه و تمرکز داریم. و باور داریم که سازمان‌ها، با همین افرادشون، با توسعه‌ی شایستگی‌های رفتاری‌شون می‌تونن موفق‌تر باشن.

منبع: برداشتی آزاد از کتاب رفتار سازمانی مولینز به همراه تجربیات نویسنده

مشاهده 1203 زمان

پیام بگذارید

از وارد کردن تمامی اطلاعات ضروری که با علامت (*) مشخص شده اند اطمینان حاصل کنید. وارد کردن کدهای اِچ‌تی‌اِم‌اِل مجاز نیست.

آکادمی رفتار سازمانی

آکادمی رفتار سازمانی

آکادمی رفتار سازمانی با هدف ارائه خدماتبروز در زمینه آموزش، پژوهش و مشاوره رفتار سازمانی تاسیس شد.

ایمیل : info[at]obac.ir
موبایل: 09108008072

پیوستن به ما

خبرنامه

اطلاعات تماس خود را برای ما ارسال کنید و در خبرنامه آکادمی رفتار سازمانی عضوشده و از آخرین مطالب و اخبار مطلع شوید.

آکادمی رفتار سازمانی (OBac.ir) تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آکادمی رفتار سازمانی با مدیریت دکتر علی‌اصغر امیری می‌باشد. (نقل قول و برداشت مطالب صرفاً با درج رفرنس بلامانع است و در غیر این صورت اخلاقی نمی‌باشد.)

جستجو

09358880755

ایران، استان تهران، تهران