• موبایل : 09108008072
  • تماس: شنبه تا چهارشنبه 9 الی 17
دوشنبه, 20 تیر 1401 06:55

آیا سازمان‌های بزرگتر، سودآورتر هستند؟

نوشته‌شده توسط
به این مطلب رای دهید
(0 رای)

افرادی که از شغل خود ناراضی هستند اغلب ادعا می‌کنند که در محیط کار آنان بیشتر از افراد، به سودآوری توجه می‌شود. کارکنان ناراضی معتقدند که مالکان شرکت از محل حقوقی که باید صرف آنها شود (اما نمی‌شود) کسب ثروت می‌کنند.

 

 

آیا چنین چیزی صحت دارد؟ آیا شرکت‌ها با سرمایه گذاری کمتر برای کارکنان‌شان، سودآوری بیشتری کسب می‌کنند؟ یا آیا سرمایه گذاری برای کارکنان منجر به سودآوری و منفعت بیشتر می‌شود؟

اینگرید فولمر‌، باری گرهارت و کیمبرلی اسکات (۱) با بررسی عملکرد مالی ۱۰۰ شرکت برتر آمریکا که توسط مجله فورچون لیست می‌شوند، در صدد پاسخ به این سئوال بر آمدند.

لیست شرکت‌های بزرگ فورچون، براساس نگرش سنجی‌های گسترده از کارکنان تهیه می‌شود. کارکنان شرکت‌های بزرگ، محیط‌های کاری خود را براساس ویژگی‌هایی چون اعتبار، حیثیت، برتری، همراهی و وفاداری رتبه بندی می‌کنند. شاخص‌های سنجش نگرش کارکنان از سالی به سال دیگر تغییر نمی‌کند؛ بنابراین به آسانی می‌توان نتیجه گرفت که کدام شرکت‌ها در ایجاد رضایت و شادکامی کارکنان موفق‌تر عمل کرده‌اند.

در مقایسه با سایر شرکت‌هایی که نامشان در لیست نیست، «۱۰۰ شرکت برتر» سودآورتر هستند. معیار عملکرد شرکت، نرخ بازگشت سرمایه و نرخ بازده دارایی‌ها (استفاده از دارایی‌ها برای کسب سود) است. شرکت‌های موفق سود بیشتری از محل دارایی‌های خود به دست می‌آورند. علاوه بر این، نرخ بازگشت سرمایه در ۱۰۰ شرکت برتر، بالاتر از شرکت‌های مشابهی است که رفتار مناسبی با کارکنان خود ندارند.

نکته: شرکت‌های موفق بطور مستمر تلاش می‌کنند تا کارکنان خود را شاد و راضی نگه دارند. کارکنان این شرکت‌ها نهایت تلاش خود را در انجام وظایف و مسئولیت‌ها به کار گرفته و بدین ترتیب نرخ بازده دارایی‌های شرکت را افزایش می‌دهند.

نتیجه این پژوهش نشان می‌دهد که سازمان‌هایی که با کارکنان خود به خوبی رفتار می‌کنند، بسیار سودآورتر هستند.

  1. Ingrid Fulmer. 2. Barry Gerhart. 3. Kimberly Scott. 4. Fortune.

منبع: کتاب مدیریت منابع انسانی، پیوند استراتژی و عمل، استوارت و براون، ص 16

مشاهده 923 زمان آخرین ویرایش در دوشنبه, 20 تیر 1401 07:14

پیام بگذارید

از وارد کردن تمامی اطلاعات ضروری که با علامت (*) مشخص شده اند اطمینان حاصل کنید. وارد کردن کدهای اِچ‌تی‌اِم‌اِل مجاز نیست.

آکادمی رفتار سازمانی

آکادمی رفتار سازمانی

آکادمی رفتار سازمانی با هدف ارائه خدماتبروز در زمینه آموزش، پژوهش و مشاوره رفتار سازمانی تاسیس شد.

ایمیل : info[at]obac.ir
موبایل: 09108008072

پیوستن به ما

خبرنامه

اطلاعات تماس خود را برای ما ارسال کنید و در خبرنامه آکادمی رفتار سازمانی عضوشده و از آخرین مطالب و اخبار مطلع شوید.

آکادمی رفتار سازمانی (OBac.ir) تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آکادمی رفتار سازمانی با مدیریت دکتر علی‌اصغر امیری می‌باشد. (نقل قول و برداشت مطالب صرفاً با درج رفرنس بلامانع است و در غیر این صورت اخلاقی نمی‌باشد.)

جستجو

09358880755

ایران، استان تهران، تهران