• موبایل : 09108008072
  • تماس: شنبه تا چهارشنبه 9 الی 17
جمعه, 20 خرداد 1401 15:18

هوش هیجانی چیه و چرا در رفتار سازمانی مهمه؟!

نوشته‌شده توسط
به این مطلب رای دهید
(0 رای)

اگر که نگاهی به مدل بنیادین رفتار سازمانی رابینز و جاج (2021) بندازیم، می بینیم که عواطف و احساسات به عنوان یه متغیر خیلی خیلی مهم در قسمت فرآیند و در سطح فردی نمود پیدا می کنه (شکل زیر).

 

 

OB Model

در واقع، عواطف و احساسات (یا هیجانات) جایی هستند که سایر متغیرهای سطح فردی (از جمله انگیزش، ادراک و تصمیم گیری)، متغیرهای سطح گروه (از جمله ارتباطات، رهبری، قدرت و سیاست، و تصاد و مذاکره)، و حتی متغیرهای سطح سازمانی مثل اقدامات مدیریت منابع انسانی و اقدامات تغییر رو تحت تاثیر قرار می‌دهد.
بنابراین، می بینیم که توجه یا عدم توجه به مقوله‌ی عواطف و احساسات که میشه تحت عنوان هوش هیجانی افراد مورد بررسی و توسعه قرار داد، چقدر می تونه اثرات وسیع و عمیقی روی سایر متغیرهای رفتار سازمانی داشته باشه.
خوشبختانه همونطور که دانیل گلمن میگه، هوش هیجانی مثل ضریب هوشی نیست که نشه توسعه اش داد. در واقع هوش احساسی، هوش عاطفی یا هوش هیجانی (به انگلیسی: Emotional intelligence) که شامل شناخت و کنترل عواطف و هیجان‌های خود و دیگرانه، در سراسر زندگی افراد می تونه با آموزش و تمرین و ممارست، توسعه پیدا کنه و فرد این زمینه بهتر بشه.

EQi 20 Model

برای افرادی که در سازمان کار و زندگی می کنن هم توسعه‌ی هوش هیجانی می‌تونه خیلی به عملکرد بهترشون کمک کنه.
به عبارت دیگه، افرادی که هوش هیجانی بالایی دارن، سه مؤلفه‌ی هوش هیجانی رو به‌طور موفقیت‌آمیزی با همدیگه تلفیق می‌کنن: مؤلفه‌ی شناختی، مؤلفه‌ی فیزیولوژیکی و مؤلفه‌ی رفتاری.
متونِ علم مدیریت بر این باورن که رهبران و مدیران، با هوش‌های هیجانیِ بالاتر، توان بیشتری برای هدایتِ سازمانِ تحت کنترل‌شون دارن. یافته‌های جدید نشون می‌ده کارکنانی که دارای وجدان کاری و احساس وظیفه‌شناسی بالایی هستن، اما فاقدِ هوش احساسی و اجتماعی‌اند، در مقایسه با کارکنان مشابهی که از هوش احساسی بالایی برخوردارن، عملکرد ضعیف‌تری دارند.
از مقالاتِ پژوهشی برخی دانشمندان رفتار سازمانی میشه برداشت کرد که، کسانی که از هوش احساسی برخوردارن می‌تونن عواطف خود و دیگران رو کنترل کرده، بینِ پیامدهای مثبت و منفی عواطف تمایز بگذارن و از اطلاعاتِ عاطفی برای راهنمایی فرایندِ تفکر و اقدامات شخصی استفاده کنن. هوش احساسی، اصطلاحِ فراگیریه که مجموعه‌ی گسترده‌ای از مهارت‌ها و خصوصیات فردی رو دربرگرفته و به‌طور معمول به اون دسته مهارت‌های درون فردی و بین فردی گفته می‌شه که فراتر از دایره‌ی مشخصی از دانش‌های پیشین، چون بهره‌ی هوشی و مهارت‌های فنی یا حرفه‌ایه.
به همین دلیل یکی از دوره های کاربردی و خوبی که در آکادمی رفتار سازمانی طراحی و اجرا می کنیم، هوش هیجانی هستش.
توی مطلب زیر می‌تونید در مورد کارگاه آموزشی هوش هیجانی برای کارکنان و مدیران، اطلاعات بیشتری کسب کنید.
کارگاه آموزشی هوش هیجانی برای رهبران سازمانی

مشاهده 2024 زمان آخرین ویرایش در جمعه, 20 خرداد 1401 19:09

پیام بگذارید

از وارد کردن تمامی اطلاعات ضروری که با علامت (*) مشخص شده اند اطمینان حاصل کنید. وارد کردن کدهای اِچ‌تی‌اِم‌اِل مجاز نیست.

آکادمی رفتار سازمانی

آکادمی رفتار سازمانی

آکادمی رفتار سازمانی با هدف ارائه خدماتبروز در زمینه آموزش، پژوهش و مشاوره رفتار سازمانی تاسیس شد.

ایمیل : info[at]obac.ir
موبایل: 09108008072

پیوستن به ما

خبرنامه

اطلاعات تماس خود را برای ما ارسال کنید و در خبرنامه آکادمی رفتار سازمانی عضوشده و از آخرین مطالب و اخبار مطلع شوید.

آکادمی رفتار سازمانی (OBac.ir) تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آکادمی رفتار سازمانی با مدیریت دکتر علی‌اصغر امیری می‌باشد. (نقل قول و برداشت مطالب صرفاً با درج رفرنس بلامانع است و در غیر این صورت اخلاقی نمی‌باشد.)

جستجو

09358880755

ایران، استان تهران، تهران