• موبایل : 09108008072
  • تماس: شنبه تا چهارشنبه 9 الی 17
پنج شنبه, 04 فروردين 1401 14:51

کارگاه آموزشی تصمیم گیری

نوشته‌شده توسط
به این مطلب رای دهید
(0 رای)

«وظیفه یک مدیر بیش از هر چیز تصمیم گیری است. در هر لحظه در هر روز، اکثر مدیران اجرایی درگیر برخی از جنبه های تصمیم گیری هستند: تبادل اطلاعات، بررسی داده‌ها، ارائه ایده‌ها، ارزیابی گزینه‌ها، پیگیری و اجرای دستورالعمل‌ها و... اما در حالی که مدیران در همه سطوح باید نقش تصمیم‌گیرنده را ایفا کنند، روشی که یک مدیر موفق به فرآیند تصمیم‌گیری نزدیک می‌شود، با بالا رفتن او در سازمان تغییر می‌کند.

همه ما هر روز تصمیماتی می‌گیریم که از نظر درجه اهمیت با یکدیگر متفاوتن، بنابراین این ایده که «تصمیم‌‌گیری می‌تونه هنر به‌نسبت پیچیده‌ای باشه»، ممکنه در ابتدا عجیب به‌ نظر برسه؛ با این حال، مطالعات نشون دادن که در تصمیم‌گیری، بیشتر مردم ضعیف‌تر از حد تصورشون عمل می‌کنن. رسیدن به درک روشنی درمورد تعریف تصمیم‌‌گیری و آشنایی با اینکه معنی تصمیم‌گیری چیه و آشنایی با روش‌هایی مؤثر، می‌تونه به تصمیم‌گیری‌های بهتری منجر بشه.

اغلب تصمیم گیری و حل مسئله رو کنار هم می بینیم و ممکنه این ذهنیت برامون ایجاد بشه که هر دو یکی هستن. ولی در واقع تصمیم گیری فرآیندی مجزا و کاملاً متفاوت از حل مسئله است.

تصمیم‌ گیری، شناسایی و انتخاب گزینه‌‌های جایگزین، بر اساس ارزش‌ها و ترجیحات فرد تصمیم‌گیرنده است؛ تصمیم‌‌گیری دلالت بر این داره که گزینه‌های جایگزین دیگری هم باید در نظر گرفته بشن و در چنین حالتی می‌خواهیم تا حد امکان بسیاری از این گزینه‌ها رو شناسایی کنیم و موردی رو انتخاب کنیم که ۲ ویژگی داشته باشه: ۱)بیشترین احتمال موفقیت یا اثربخشی رو داشته باشه؛ ۲) به بهترین وجه با اهداف، خواسته‌ها، سبک زندگی و ارزش‌هامون (یا ارزش‌های سازمان‌مون) متناسب باشه.

توی این کارگاه آموزشی تمرکزمون روی تصمیم‌گیریه و پیش‌فرض‌مون اینکه افراد قبلاً با حل‌مسئله آشنایی دارن یا کارگاه آموزشی حل‌مسئله رو شرکت کردن. هرچند در خلال کارگاه تصمیم‌گیری، اشاره‌هایی به حل مسئله میشه، ولی عمیقاً وارد اون حوزه نمی‌شیم.

مدل‌ها و چارچوب های مختلفی برای تصمیم گیری وجود داره، توی کارگاه آموزشی تصمیم‌گیری ابتدا انواع مدل ها و چارچوب ها رو مرور میکنیم و بعد بطور عمیق و با مثال‌های متعدد با استراتژی‌های تصمیم‌گیری می‌پردازیم.  

مشاهده 376 زمان

پیام بگذارید

از وارد کردن تمامی اطلاعات ضروری که با علامت (*) مشخص شده اند اطمینان حاصل کنید. وارد کردن کدهای اِچ‌تی‌اِم‌اِل مجاز نیست.

آکادمی رفتار سازمانی

آکادمی رفتار سازمانی

آکادمی رفتار سازمانی با هدف ارائه خدماتبروز در زمینه آموزش، پژوهش و مشاوره رفتار سازمانی تاسیس شد.

ایمیل : info[at]obac.ir
موبایل: 09108008072

پیوستن به ما

خبرنامه

اطلاعات تماس خود را برای ما ارسال کنید و در خبرنامه آکادمی رفتار سازمانی عضوشده و از آخرین مطالب و اخبار مطلع شوید.

آکادمی رفتار سازمانی (OBac.ir) تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آکادمی رفتار سازمانی با مدیریت دکتر علی‌اصغر امیری می‌باشد. (نقل قول و برداشت مطالب صرفاً با درج رفرنس بلامانع است و در غیر این صورت اخلاقی نمی‌باشد.)

جستجو

09358880755

ایران، استان تهران، تهران