• موبایل : 09108008072
  • تماس: شنبه تا چهارشنبه 9 الی 17
پنج شنبه, 04 فروردين 1401 16:41

دوره آموزشی رفتار سازمانی

نوشته‌شده توسط
به این مطلب رای دهید
(0 رای)

در واقع رفتار سازمانی[1] یکی از بنیادی‌ترین و استراتژیک‌ترین موضوعات در مباحث مدیریتی و سازمانیه. مدیریت رفتار سازمانی با به‌کارگیری و استفاده از دانش‌های گوناگون، تلاش میکنه تا مجموعه‌ای از مبانی اولیه رفتارشناسی فردی و گروهی رو در بستر سازمان توصیف کنه و به ما یاد بده.

دوره‌ی آموزشی حاضر رو می‌تونیم مقدمه‌ای کلی برای آشنایی بیشتر شما با مدیریت رفتار سازمانی در نظر بگیریم، تا بتونیم در صورت لزوم، مباحث رفتار سازمانی رو به شکلی عمیق‌تر و کاربردی‌تر در دوره‌های تخصصی  مورد بحث و بررسی و تمرین قرار بدیم. دوره‎هایی مثل کارتیمی، خلاقیت و نوآوری، رهبری سازمانی، تصمیم گیری و حل مسئله، مدیریت استرس، و ...

رفتار سازمانی چیه؟ مدیریت رفتار سازمانی به چه مباحثی می‌پردازه؟

مدیریت رفتار سازمانی یکی از درس‌های پایه مدیریته که سالهاست در بیشتر دوره‌های مدیریتی در سراسر جهان، آموزش داده می‌شه. قدیمی بودن و ریشه‌دار بودن مفهوم رفتار سازمانی، به اون معنی نیست که دانش مدیریت رفتار سازمانی هم تا همین حد، قدمت و سابقه داره: از عمر رسمی این رشته، صرفاً چند دهه بیشتر نمی‌گذره!

البته این رو هم خوبه بگیم که طی یکی دو دهه‌ی گذشته، رفتار سازمانی به شکل ویژه‌ای مورد توجه قرار گرفته و مدیران و صاحبان کسب و کارها اهمیت رفتار سازمانی رو بیش از پیش به رسمیت شناختن.

کتاب‌ها و منابع مختلفی با عنوان مدیریت رفتار سازمانی تدوین و تألیف شده و توی دانشگاه‌ها، موسسات و مراکز آموزش مدیریت برای تدریس این حوزه مورد استفاده هستن؛ اما بدون شک شناخته‌شده‌ترین کتاب در بین اونها، کتاب مدیریت رفتار سازمانی نوشته‌ی استیفن رابینزه.

من در دوره‌های آموزشی رفتار سازمانی، چه در فضای آکادمیک و دانشگاه، و چه در فضای کسب و کار و صنعت، با وجودی که از انواع منابع و مآخذ هم استفاده می‌کنم، اما چارچوب کلی و عناوین مباحث رو مبتنی بر الگو و چارچوبی که رابینز تعریف کرده، ارائه می‌کنم.

 

[1] Organizational Behavior (OB)

مدل بنیادین رفتار سازمانی رابینز و جاج

از نگاه رابینز و جاج (2021) رفتار سازمانی یک سیستمه، سیستمی که از ورودی، فرآیند، خروجی و بازخورد تشکیل شده. همچنین مباحث در سه سطح فردی، گروهی و سازمانی هم تقسیم بندی شدن. بنابراین ما یه مدل سه قسمتی و سه سطحی داریم (شکل زیر). این مدل دید خیلی خوبی به ما میده که موضوعات در حوزه ی رفتار سازمانی چطور با هم در ارتباط هستن، و چطور همه‌ی این موضوعات در نهایت به بقاء و بهره‌وری سازمانی کمک میکنن، که در واقع هدف غائی همه‌ی سازمان هاست.

 

مشاهده 443 زمان

پیام بگذارید

از وارد کردن تمامی اطلاعات ضروری که با علامت (*) مشخص شده اند اطمینان حاصل کنید. وارد کردن کدهای اِچ‌تی‌اِم‌اِل مجاز نیست.

آکادمی رفتار سازمانی

آکادمی رفتار سازمانی

آکادمی رفتار سازمانی با هدف ارائه خدماتبروز در زمینه آموزش، پژوهش و مشاوره رفتار سازمانی تاسیس شد.

ایمیل : info[at]obac.ir
موبایل: 09108008072

پیوستن به ما

خبرنامه

اطلاعات تماس خود را برای ما ارسال کنید و در خبرنامه آکادمی رفتار سازمانی عضوشده و از آخرین مطالب و اخبار مطلع شوید.

آکادمی رفتار سازمانی (OBac.ir) تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آکادمی رفتار سازمانی با مدیریت دکتر علی‌اصغر امیری می‌باشد. (نقل قول و برداشت مطالب صرفاً با درج رفرنس بلامانع است و در غیر این صورت اخلاقی نمی‌باشد.)

جستجو

09358880755

ایران، استان تهران، تهران